انواع بالمیل

با وجود معادن فراوان در ایران و با توجه به این که ایران چهارمین تولید کننده کاشی و سرامیک جهان است ، بالمیل کاربرد وسیعی در این صنعت دارد. بالمیل را بر اساس معیارها به انواع مختلفی تقسیم کرده اند که به انواع بالمیل براساس نوع بدنه اشاره میکنیم:

۱-مخروطی

اگر بدنه بالمیل به شکل مخروطی ساخته شده باشد ، در حرکت باعث می شود گلوله های درشت در ابتدای اسیا و گلوله های ریز در انتهای اسیا تجمع یابند که این استقرار به مکانیزم سایش بسیار کمک می کند .

۲-استوانه ای

اگر بدنه بالمیل به صورت استوانه ای ساخته شود ، دیگر مزیت بالا را ندارد ولی ساخت آن ساده تر و ارزان تر است . برای این که بخواهیم مزیت جدا شدن گلوله ها را در بالمیل استوانه ای داشته باشیم باید آن را برچند محفظه تقسیم کرده که در هر محفظه سایر گلوله ها باهم فرق داشته باشد . در واقع باید از آسیای لوله ای استفاده کنیم.

۳-ناپیوسته

در بالمیل ناپیوسته عملکرد به این صورت است که مواد اولیه را به همراه گلوله ها به میزان ظرفیت بالمیل وبه صورت یکجا درون بالمیل ریخته و تا زمان معینی تحت سایش قرار میدهیم . سپس بالمیل را متوقف و مواد ساییده شده را خارج و این عمل را دوباره تکرار می کنیم.

۴-پیوسته

در بالمیل های پیوسته مواد اولیه به صورت پیوسته از یک سمت داخل بالمیل شده و بعد از ساییده شدن از طرف دیگر بالمیل خارج می شوند و به همین دلیل نیازی به متوقف کردن بالمیل وتخلیه کردن ان نیست.

کاربرد های انواع بالمیل

بالمیل کاربرد بسیار وسیعی در صنایع معدنی، سیمان، چینی، کاشی و سرامیک دارد. با توجه به وجود معادن فراوان در ایران و با توجه به این که ایران سومین تولید کننده کاشی و سرامیک جهان محسوب می‌شود و نیاز فراوان کشور به سیمان و رشد روزافزون این صنعت نیاز گسترده کشور به بالمیل را مشخص می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *